HABER PORTALI
Yeni Güncel Alanya Gazetesi

Su kabağı can yeleği oldu

Alanya’da Turizmci Metin Erdem su kabağını turistlere ilginç bir yöntemle tanıttı..

Turizmde tarih ve kültürün ihmal edildiğini dile getiren Turizmci Metin Erdem su kabağını plajda turistlere tanıttı. Geçmiş dönemlerde su kabağının insan hayatındaki yerine şaşıran turistler, denizde su kabağı ile yüzdüler. ALTAV ve ALÇED kurucu üyesi olan Turizmci Metin Erdem su kabağının hem dağ, hem de dağ yörüklerinin yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek “adı üzerinde suyla kabak eski dönemlerde ayrılmaz birer parça olmuşlardır. Yeri geldiğinde su matarası, termos, kepçe, kevgir, hamam tası gibi kullanıldığı gibi denizde çimerken yüzme bilmeyenlere can yeleği gibi takılmaktaydı” dedi. Erdem su kabağının denizde şamandıra olarak balıkçılar tarafından kullanıldığının altını çizdi.

Su kabağı kurutulduktan sonra tarih boyunca çeşitli alanlarda kullanılmıştır. İçi çakıl ve tuzlu su ile temizlendiği zaman içme suyunun depolanması için kullanılmış ve hatta sıcak yaz günlerinde suyu soğuk tutma özelliğinden dolayı bir termos vazifesi görmüştür.

Sıcak suyu bir yerden bir yere aktarmakta kepçe olarak kullanılmış ve halk dilinde ”Kevki” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca eski mutfakların vazgeçilmez gerecidir. Yağ, un gibi malzemeleri saklamak için kullanılmış, evlerde şekerlik, kolonyalık ve çiçek saksıları olarak yerini almıştır. Günümüzde abajur, aplik, saklama kapları, kalemikler, mutfak, büro malzemeleri olarak değerlendirilmekte..

Kabakların üzerindeki kabuğu, pası, küfü silmek için suya sokulur. Suyun içinde bulaşık teliyle ovularak iyice temizlenir. Zımpara ile yapmak pek uygun değildir. Sonra, kabağın kuruması için beklenir. Üzerine bir desen tasarlanır, çizilir. Sonra desenlerin üzerinden ince uçlu küçük matkapla, küçük delikler açılır.

Sonra sıra deliklerin boncuklarla süslenmesine gelir. Boncuklar deliklere yapıştırılır ve kabağın içine bir ampul yerleştirilir. Son olarak ince bir vernik atılır. Bunun haricinde istenirse kabağın üzeri su bazlı herhangi bir boya ile renklendirilebilir ve vernik sürülür.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı