HABER PORTALI
Yeni Güncel Alanya Gazetesi

Ünlü düşünür Socrates: ” Sorgulanmayan bir hayat yaşanmamıştır” der. İnsan, içinde var olduğu hayatı, bu yaşama nerden geldiğini, nereye gittiğini, yaşadığı gezegeni, kendi var oluşunu, iç dünyasını vs. hep sorgulamalıdır. Vicdanımızı, değerlerimizi, ilkelerimizi, irademizi bir hesap döngüsünde tutmalıyız.

Bu sorgulamaların en önemli unsuru da tanrının sesi, yani vicdanımızdır. Bu bağlamda vicdan, doğruyu arayan, yanlıştan alıkoyan, iyilik ile kötülük sınırını belirleyen iç sesimizdir. Allah’ın el Adl sıfatının bir tecellisidir vicdan. Vicdanımızın doğru yargı vermesi, doğru ve erdemli bilgeye sahip olmakla gerçekleşir. Sokrates: ” Bildiğim tek şey var o da hiç bir şey bilmediğimdir” der.

Bilgi deryadır, öğrendikçe ne kadar az bildiğimizi görürüz. Hz.Muhamed Mustafa (a.s): Ya Rabbî, onlar bilmiyorlar, bilselerdi yapmazlardı” şeklinde şefkat ve merhametini izhar etmiştir. Anlaşılacağı üzere, doğru düşünmek veya doğru davranmak bilmekten geçer.

At sineklerine benzer vicdan. Gözlüğünü takmış, tek yöne odaklanmış olan atı, bu sinekler nasıl rıhatsız ederse, yaptığımız hatalarda vicdanımızı bu sinekler misali rıhatsız eder. İnsanın iç dünyasına bir döngüsüdür vicdan.

El Adl Rabbimizin insanı diğer canlılardan ayıran akıl, düşünme, konuşabilme yeteneği nin yani sıra vicdan da en büyük ikramlarındandır. Discovery Canel’ da ilginç bir şey seyretmiştim. Evlatlık çocuk alan bir ailenin ilginç bir saptaması incelenmişti. Aile evlatlık çocuğu ve kendi öz çocuklarını eşit koşullarda eğitmişlerdi. Aynı çevre, aynı okullar, aynı ilgi ve sevgi vs.. Ama yıllar sonra evlatlık aldıkları çocuk katil olur.

Bunun üzerine çocuğun gen yapısı araştırılır. Ailede ebeveynlerin katil olduğu görülür. Fakat, onu yetiştiren anne bambaşka bir faktör üzerinde durur. Çocuğun yaptığı yanlış davranışlarda pişmanlık duygusunu hissetmediğini söyler. Vicdanın bir ikramıdır pişmanlık duygusu. Pişman olacağımız, vicdanımızı rıhatsız edecek ömür yaşamamak dileği ile…

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı