HABER PORTALI
Yeni Güncel Alanya Gazetesi

İnsanlar arasındaki etkileşime iletişim veya komünikasyon denir. Komünikasyon yazılı, sözlü veya vücud diliyle de sağlanabilir.

Etkileşimde olduğumuz insanlara duygu ve düşüncelerimizi doğru bir şekilde iletmek, taktir ederseniz o kadar da kolay olmasa gerek. Bu söylemimi dünyada yaşanan zülme, adaletsizliklere ve bireyler arasındaki yaşanan sıkıntılara istinaden ifade edebilirim.

Patron ile işçi arasındaki sorunlardan tutun, kuşaklar arasında yaşanan çatışmalara, karı koca kavgalarina vs. hep bir iletişim sorunu yaşamaktayız. Toplumdan bireye kadar her tabakada iletişim sorunu görülmekte. Sağlıklı bir iletişim kurabilmek için, etkileşimde olduğumuz insanlara karşı saygı duymalıyız. Karşımızdaki insanları anlamak gibi, bir derdimiz olmalı. Peşin hükümlerimizden, niyet okuma gibi, ön yargılarımızdan vazgeçmeliyiz. Hz. Mevlâna Celaleddin~i Rumî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşıdakinin anladığı kadardır.” der. Ne kadar da haklıdır. Etkileşimde olduğumuz insanlarla, aynı lisanı konuşabilmek, eş değer paralelde kültüre ve anlayışa sahip olmak doğru iletişim en önemli unsurudur.

Aksi takdirde cahilin içine düşmüş alimin duruma düşeriz. Şeyh Edebali’nin Osman Gaziye nasihatları dikkat çekicidir.Şöyle der:” Ey oğul ! Cahillerin içindeki alime, zengin iken fakir düşüne, hatırlı iken itibar kaybedene .. der. Buradaki asıl sıkıntı, alimin cahille arasındaki iletişim sıkıntısıdır. Ne dediğini anlatamaz çünkü, aynı kulvarda değillerdir. Meramını iletemez.

Bir de marazi bir bakışa sahip olanlar var. Patolojik düşünenler.. Beni kimse anlamıyor, herkes bana karşı gibi, karikatürize düşünenler var. Sanırım burdaki temel yanlışlık, iletişimdeki bozukluğun sebebi hep kendini haklı görmektir. Egosunun ilişkilere metesas yapmasıdır. Sonuç olarak sağlıklı iletişim yolu, karşının ne dediğini anlayabilmeyi dert edinip, saygı çerçevesinde etkileşime geçmektir. Sağlıklı iletişimler kurma dileği ile…

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı