Yeni Güncel Alanya
Yeni Güncel Alanya Haber

Toplum içinde yaşayan sosyal bir varlık olarak,bireylerle ve çevreyle doğrudan ilişki halindeyiz.Bu ilişkileri kurarken,insanı insan yapan değer yargılarımız vardır.

Her bireyin önemsediği değer yargısı farklıdır. “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” ne muazzam bir ifade. Ben Hz.Mevlana’dan yanayım.Nasıl bir kişiliğe sahipseniz öyle davranın.Samimi olun.Kalbin,iyi düşüncelerinin dışa vurumudur samimiyet.

Bazen tek bir söz,bazen de tek bir davranış samimiyetinizi ele verir.Tepeden tırnağa ıskalanır,yakalanırsınız. Günümüz insanı garip bir şekilde,bütün ilişkilerini çıkar üzerine kurmuştur.İçtenliksiz ve yapmacık bir sürü söz.

Ciddiye alınmayacak bir sürü tutum ve davranış.Samimiyetsiz insanlar,iyi niyet kırıntılarımızı süpürüp küle dönüştürdüler.Kandırılmak istendiğini anlayan her insan gibi,keder duyduk bu samimiyetsiz davranışlara. Hz.Adem (a.s) çocukları Habil ile Kabil’in kısası insanlığa bir uyarıdır.Kabil ikizi olan kız kardeşini almak istemiştir.Habil bunun şeriata uygun olmadığını,diğer zamanlarda doğan kardeşlerinden alması konusunda uyarmıştır.Kabil bu ikazı dikkate almayarak,kendisinin yaptığı fiilin doğru olduğunu iddia etmiştir.Bunun üzerine iki kardeş Allah’a kurban sundular.

Hayvancılıkla uğraşan Habil,semizve cüsseli bir kurban sundu.Tarımla uğraşan Kabil ise,cılız bir buğday demetini Allah’a sundu.Hakem olan Allah Habil’in hediyesini kabul ederken,Kabil’in kurbanını kabul etmemiştir.Kabil’in kurbanında eksik olan ihlas,samimiyetti.Kıskançlık duygusu samimiyetini yok etmişti.Bu da Kabil’i katil olmaya kadar götürmüştü.

Bir düşünelim samimiyet duygusunun önemini. Hz.Muhamed Mustafa (a.s.a):”Allah,ancak samimiyetle ve kendi rizasini gözetleyerek yapılan ameli kabul eder.”diye buyurdu.Çünkü,Allah kalplere bakar. Tasvir edilemez bir gizem vardır samimiyette.Hayat felsefenize ne kadar samimiyet kavramından katarsanız,o kadar güzel arkadaşlıklar,makbul olan dostluklar kuracaksınızdır.Örnek teşkil edilecek ilişkileri samimiyetiniz sayesinde kuracaksınızdır.Samimiyet dolu ilişkiler kurma dileği ile…

 

error: Content is protected !!