HABER PORTALI
Yeni Güncel Alanya Gazetesi

Bir cızırtı.Insanin ruhuna huzur veren bir cızırtı. Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü. Derin muhabbetlerden önceki ses.Evet bu çaydanlığın cızırtısı. Fokurdayan suyun etkisiyle çoğalan ses. Demini iyi almalıydı. Almalıydıki lezzeti çoğalsın. Çaydaki lezzet muhabbetlere yansısın. Çocukluğumdan beri beni mest etmiştir bu ses. Bu sesin eşliğinde babamın seslenişi, kardeşlerimin koşuşturması var hatıralarımda. Sevgi dolu bir yuva. İnsanın en büyük kalesidir ailesi. Sadakatla çevrilidir surları.Temelini güvenden alır. Kimseler zarar veremez böyle bir kaleye.Bu kalelerde demlenir çaylar. Çaydanlık sevginin huzurun cızırtısını bu evlerde duyurur dünyaya.

Kulağımda sıcacık bir ses, yüreğime doğru inen :Hele doldur bir çay ” Bu çay içimlerinde öğrendik doğrularımızı. En önemlisi Vefayı.Büyüklerimiz her çay yudumunda anlatırlardı tek tek hayatın temel taşlarını. O zaman öğrendik misafirin bereket olduğunu, komşunun kıymetini.Yardımlaşmanın önemini… Şimdilerde çaylarda lezzetini kaybetti. Samimiyetini kaybeden insanlar gibi. Güzel eşyalara hizmetçi olduk. Yanlızlığada mahkum.Bunalımda gençler, terk edilmiş yaşlılar. İletişimsiz gençler .

Bir kahvenin kırk yıl hatrı vardı.Komşuda pişer bize de düşer düsturları… Şimdilerde çekinir olduk komşunun kapısını çalmaya .Bir çoğunun ismini bile öğrenemedik.Şüphe ile baktık biribirimize. Değil ki akşam yemeğimizi paylaşmaya. İnternetin başında geçen onca zaman. Yeniden bir doğuş lazım.küllerimizden, inançlarımızdan ,değerlerimizden… Yeniden biz olmak Lazım ÜMİTLE…

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı