HABER PORTALI
Yeni Güncel Alanya Gazetesi

Hayatta hiç mütevazi olamayacağım iki şeyden biri gazetecilik, diğeri de masa tenisi. Spor kısmını bir kenara bırakıp işe dönecek olursak; mesleğine aşık bir adam olduğumu söyleyebilirim. Son yıllarda basın sektörü çeşitli nedenlerden ötürü hayli irtifa kaybetti. Buna ekonomik sebepten tutun teknolojik gelişmeye kadar bir çok faktörün etki etmesinin yanı sıra; yancılık, menfaatçilik gibi onlarca sıralayabileceğimiz nedenler de eklenince gazetecilik mesleği yerlerde sürünmeye başladı.

Yazılı basın teknolojiye yenik düştü ve yerini internet haber sitelerine bıraktı. Anlı şanlı ulusal gazetelerin tirajları bile inanılmayacak rakamlara indi. Alanya’da da durum aynı; ülke genelinden farklı değil. Malum; şu an üç gazete var. Biri kapandı, diğerleri ise yeni nesil TV ile atak yaparak Alanya’ya sesini duyurma gayreti içinde. Acı ama gerçek olan şu ki; çok yakın bir zamanda ‘yazılı-mazılı’ basın kalmayacağı kesin. Herkes haberi elindeki telefondan okumaya-izlemeye başlamışken onca emeğe, onca masrafa kimsenin göğüs germeyeceği muhakkak. 6 yıl boyunca her hafta düzenli bir şekilde okuyucuyla buluşan Güncel Alanya Gazetesi’ni iki yıl önce kapatma kararı almak hiçte kolay olmadı. Hakı b.kunu ödemez olmuştu. Meşrebimizde gazeteciliği koz kullanıp para sızdırmak olmayınca tek çare gazetemizle vedalaşmak oldu.

İki yıllık bir ayrılığın ardından bitmeyen aşkımız yeniden depreşti. Vuslata ermek, aşkımıza kavuşmak için internet haberciliği tek çareydi. Ve biz de öyle yaptık. Dokuz ay gibi bir sürede kendimiz dahil hiç kimsenin inanamayacağı kadar büyüdük. Okunurluk sayımız müthiş rakamlara ulaştı. Günlük ziyaretçi tıklanma sayımız ortalama 10 binin üzerine çıktı. Her geçen gün bu sayı daha da artıyor. Alexa’ya göre sitemizi ziyaret eden insanların burada vakit geçirdiği süre 3 dakika 24 saniye. Bu rakamları şunun için verdim; ‘yani öyle bilgisayar başında oturup sabahtan akşama kadar tıklayıp ziyaretçi sayısını artırayım’ dediğin an bu rakamlarla örtüşemezsin.

Bizim her şeyimiz tamamen organik. Bazılarının ki gibi çeşitli hilelerle sitede vakit geçirme süremiz yarım saatleri bulmuyor. Ayrıca hiç link bağlantımızın olmadığı işin teknik kısmını bilenler için gayet net ve anlaşılır vaziyette ortada. ‘Sana link vereyim, sende benimkini al ikimize tıklansın, total rakam ikimize de yarasın aldatmacasıyla ne kendimizi ne de başkalarını kandırmak istemiyoruz. Ayda cüzi de olsa şişirme SEO sitelerine para verip milleti ve kendimizi avutmak istemiyoruz. Elbette Alexa’yı yabana atmıyor ve önemsiyoruz. Lakin biz Google analitiği kıstas alıyoruz. Alexa ile de bu işin matematikteki gibi bir nevi sağlamasını yapıyoruz. Meselenin özüne gelecek olursak; işin püf noktasının doğru, tarafsız haber ve ilkeli gazetecilik olduğunu iyi biliyoruz.  Ve Allah’ın izniyle bizi yolumuzdan kimse döndüremez. Kısacası dostlar biz yolumuza, aşkımıza sevdamıza odaklandık gidiyoruz.

Nereye mi gidiyoruz? Rabbim nereyi nasip kıldıysa oraya… Yeniden buluşmak dileğiyle dostça kalın…

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı