HABER PORTALI
Yeni Güncel Alanya Gazetesi

Seyyah-ı Alem

2000’li yılların başı, değişen sınav sisteminin çalkantılı dönemlerinin birer mağduru olarak liseyi bitirmiş üniversite sınavlarına tekrar tekrar girdiğimiz yıllar, mahallemden çok sevdiğim çocukluk arkadaşım takım arkadaşımın buhranlı bir döneminin intiharla sonuçlandığı duyduğumuz ; kurtulduğuna sevinemediğimiz yıllar….

Kara yağız  gencecik bir yürek vatan aşkıyla dolu yüreğinde topluma faydalı olmak adına Sivas’a üniversite okumaya giden bir gencin hikayesi….

Çok zor olmuştu sınavı kazanması Ali’nin …. Hem çalışıp hem okuyan bir genç olmak zorunda kaldığından biraz  ezgin büyümüştü….Sadece sigara içerken çenesi düşer hayallerinden bahsederdi. İçine kapanık olmasına rağmen tarih dersine muazzam bir ilgisi vardı. Kendince bir hayat görüşü vardı, lakin insan ayrımına sürüsünce yaşadığı olumsuz olaylara rağmen tamamen karşıydı. Asla insanları görünüşlerine yahut görüşlerine göre ayırmazdı…..tarafsızlık da bir taraf der sigarasını yakar hayallerine dalardı…

Çok istemese de ,mecburen yazdı Çalışma Ekonomisi ve endüstriyel İlişkiler bölümünü….

Daha dün gibi hatırlarım eski otogardan onu askere uğurlar gibi üniversiteye gönderdiğimizi…Ha birde önemli bir anektot, çay onun için vazgeçilmezdi…. Bir demlik çayı bitirmeden uyumaz, sabah öğlen akşam bir  şey yemez çaya dayanamazdı….İlk kez evinden ayrılan tüm gençler gibi alışma evresinde zorluklar yaşadı…evinden uzak anasından uzak bizlerden uzak çok zorlanıyordu…Yurtta 12 kişilik odasında uykusuz kaldığı bir gecede bana yazdığı mektubunda

Bu gece  ben giderim resmim kalır,

belli ki bir hevesim kalır” demişti.

Derslerin yoğunluğundan kendini kantine atıp bir bardak çay alıp bahçeye yönelmişti. Arkadaşımızın en son gerçekleştirdiği eylemin bu olduğunu söylediler….. ha birde okul bahçesinde YANANLARIN DA YAKANLARINDA ……………..

OKULA BAŞLADIĞINDA ADIN NEDİR DİYE SORMADAN yananlardan mısın? Yakanlardan mı?  Sorusu ve artan baskılar….

Aç mısın tok musun sormadan yananlardan mısın? Yakanlardan mı?

Nerelisin sorusunu sormadan yananlardan mısın? Yakanlardan mı?………….

Yaşanan her olay kutuplaşan dünyanın kutuplaşan insanların birer sığınağı olmaktan çıkmadıkça arada kalanlar ve yiten değerlerimiz olacaktır. TARAFSIZ olmak TARAFSIZ kalmak yaşanan acıları yanlışlıkları görmezden gelmek değildir… Bu gün 2 temmuz asla yaşananları unutmuyor bir tarafı kızgın bir tarafı üzgün olarak hayata devam ediyorum.

İYİ Kİ VARSIN ALİM

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı